Tajemnica medyczna: Koncentryczne zwapnienie – odpowiedź

Pacjent w tajemnicy medycznej w wydaniu z 2 lutego1 zaplombował zapalenie pęcherza moczowego i zapalenie pęcherza moczowego wywołane przez Corynebacterium urealyticum. Wiele hodowli moczu ujawniło obecność gatunków Corynebacterium, które następnie okazały się C. urealyticum. Wskazówką dla prawidłowej diagnozy były wyniki wielu badań moczu, w których stwierdzono uporczywie alkaliczny mocz oraz obecność potrójnych kryształów fosforanu i koncentryczne zwapnienie moczowodów, co widać na podstawie tomografii komputerowej miednicy. Ponadto uznano, że zanieczyszczenia w moczu były diphtheroidami (zwykła flora skórna), ale faktycznie były to C. urealyticum, który został wyizolowany z 10 hodowli moczu wykonanych w ciągu poprzednich dziewięciu miesięcy.
Dwustronne rurki nefrostomijne zostały umieszczone w leczeniu przerywanej niedrożności dróg moczowych. Pacjent otrzymał trzy tygodnie dożylnej wankomycyny, co doprowadziło do ustąpienia krwiomoczu i eradykacji C. urealyticum. Poprawił się jego czynność nerek i został wypisany do domu opieki. Następnie zmarł z powodu powikłań zapalenia płuc wywołanego przez aspirację.
Rysunek 1. Rysunek 1. Zwapnienie koncentryczne. Strzałki na panelu A wskazują na dwa moczowody przedstawiające koncentryczne zwapnienie. W panelu B widać uwapnienie muralu w lewym kielichu (grot strzałki) i górny biegun prawej nerki (strzałka).
C. urealyticum jest gram-dodatnią, tlenową, ureazo-dodatnią bakterią o morfologii diphtheroidowej. Jest to jedna z kilku bakterii rozszczepiających mocznik (w tym Proteus mirabilis), które mogą przekształcić mocznik w amoniak, tworząc zasadowy mocz. Proces ten może powodować predyspozycje do wytrącania struwitu i kryształów fosforanu wapnia, co może prowadzić do tworzenia się kamieni nerkowych (Figura 1A) i inkrustacji w drogach moczowych (Figura 1B). Zapalenie pęcherza i zapalenie pęcherza moczowego są wynikiem przewlekłego stanu zapalnego.
Victor L. Yu, MD
Dong Hong Daniel Kim, MD
Veterans Affairs Medical Center, Pittsburgh, PA 15240
Odniesienie1. Kim DHD, Yu VL. Tajemnica medyczna – koncentryczne zwapnienie. N Engl J Med 2006; 354: 508-508
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
[podobne: diabetolog nfz warszawa, fizjoterapia na czym polega, rezonans magnetyczny glowy cena ]
[podobne: objawy nietolerancji pokarmowej, sok z pomarańczy właściwości, kapoplastyka stawu biodrowego cena ]