Otolaryngologia

Pierwotnie opublikowany w 1973 roku, Otolaryngologia była pierwszym nowoczesnym podręcznikiem wieloligowym w tym specjalnym obszarze. Druga edycja różniła się tylko nieznacznie od oryginału, ale trzecia edycja to główna wersja; liczba stron wzrosła z 2526 do 3257. Liczba stron nie odzwierciedla prawdziwej wielkości zmiany, ponieważ rozmiar tego typu został zmniejszony, aby umożliwić umieszczenie znacznie większej ilości informacji na każdej stronie. Dodano czwarty tom dotyczący chirurgii plastycznej twarzy i rekonstrukcyjnej oraz powiązanych dyscyplin, a także dodano kilka rozdziałów, zwłaszcza dotyczących otologii, która jest ponad trzykrotnie dłuższa niż w pierwszym wydaniu. Tom I podejmuje tematy z zakresu nauk podstawowych i sprzymierzonych specjalności związanych z chorobami głowy i szyi. Rozdziały wydają się być doskonałym źródłem odniesienia. Osoby zajmujące się embriologią, anatomią i mikrobiologią są szczególnie solidne i godne uwagi zarówno nowicjuszy, jak i doświadczonych praktyków. Fizjologia jest również dobrze chroniona; ta sekcja daje czytelnikowi dokładną podstawę do lepszego zrozumienia procesów chorobowych w głowie i szyi.
Otologia i neurologia zajmują całą objętość II. Rozsądne jest posiadanie oddzielnej objętości dla tego materiału, ponieważ otologia przyjęła prawie status oddzielnego pola. Znalazłem ten tom logicznie zorganizowany i kompletny. Uwzględniono najnowsze osiągnięcia, takie jak implantacja ślimaka, chirurgia podstawy czaszki i lasery otologiczne.
Trzeci tom obejmuje klasyczną otolaryngologię i chirurgię głowy i szyi. Ogólnie rzecz biorąc, materiał ten jest dobrze przedstawiony i były tylko drobne obszary, w których sądzę, że można wprowadzić ulepszenia; na przykład rozdział dotyczący raka jamy ustnej nie omawia rokowania. Rozdział dotyczący funkcjonalnej endoskopowej chirurgii zatok był znakomity. Na szczególną uwagę zasługują rozdziały poświęcone infekcji głębokiej szyi, przerzutom szyjki macicy i rekonstrukcji żuchwy.
Czwarty tom składa się z dwóch części. Pierwszy dotyczy rekonstrukcji, a drugi obejmuje dziedziny związane z otolaryngologią, takie jak neurochirurgia i okulistyka. Chirurdzy zawsze byli w stanie usunąć obszary chorobowe, ale w procesie mogą powodować poważne deficyty funkcjonalne i kosmetyczne. Ponieważ chirurdzy stali się bardziej wykwalifikowani w chirurgii regionalnej, podobnie jak w przypadku głowy i szyi, zainteresowanie działaniami rekonstrukcyjnymi się rozszerzyło. Ten tom jest zatem mile widzianym dodatkiem do oryginalnych trzech.
Ilustracje, zdjęcia i papier użyte w tej książce są wysokiej jakości, a ilustracje i tabele są liczne i dobrze zrobione. W rzeczywistości na każdej stronie znajduje się tabela, fotografia lub ilustracja. Zauważyłem, że tekst jest czytelny i, biorąc pod uwagę tak dużą i różnorodną grupę autorów, jest wyjątkowo jednolity. Uczestnikami są uznani eksperci, którzy praktykują we wszystkich częściach kraju, głównie w ośrodkach akademickich. Rozdziały były logicznie zorganizowane, z małym nakładaniem się materiału. Jest oczywiste, że redaktorzy poważnie traktowali swoje role.
Chociaż przeglądanie tego dużego podręcznika można uznać za obowiązkowe, zacząłem czytać i cieszyć się nim. Byłem zadowolony, widząc rozdziały poświęcone objawom lub objawom, takim jak ból, które są często ignorowane w podręcznikach, ale są codziennymi problemami w praktyce.
Podsumowując, jest to doskonały podręcznik W chwili obecnej uważam to za standard w tej dziedzinie i bardzo polecam go każdemu otolaryngologowi lub chirurgowi głowy i szyi. Mieszkańcy uznają to za nieocenione. Ten czterotomowy zestaw powinien znajdować się w każdej bibliotece medycznej.
Roger L. Hybels, MD
Lahey Clinic Medical Center, Burlington, MA 01805

[patrz też: kapoplastyka stawu biodrowego cena, fizjoterapia na czym polega, oregasept h97 ]