Medycyna sportowa kliniczna Medycyna sportowa: sportowiec w wieku szkolnym

Czy dziedzina medycyny sportowej naprawdę się wzbogaca. Pierwsza książka, opisana tutaj, Grana i Kalenak s Clinical Sports Medicine, jest poświęcona klasycznemu leczeniu od 1971 r. Doktora Dona O Donoghue a Leczenie urazów u sportowców (Filadelfia: WB Saunders). Porównanie dwóch książek sugeruje, że odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Oba obejmują zasadniczo tę samą informację: przygotowanie sportowców do rywalizacji i opiekę nad chorymi. Specjaliści od medycyny sportowej zawsze byli bardzo zainteresowani tymi sprawami. Widoczny jest jednak ogromny wzrost wiedzy w tych dziedzinach w ciągu ostatnich 30 lat. Lekarz zespołowy nie może już być głównym źródłem porad dotyczących żywienia, chorób wewnętrznych, psychologii i wyposażenia ochronnego. W uznaniu tego faktu autorzy zwerbowali 50 autorów i umiejętnie zredagowali składki. Indywidualny format O Donoghue należy już do przeszłości. Ten wspaniały, aktualny podręcznik medycyny sportowej osiąga swój cel: być dostępnym dla studentów, podstawowych naukowców i praktykujących lekarzy. Główne sekcje dotyczą nauk o sporcie, powszechnych zaburzeń medycznych, rehabilitacji, urządzeń ochronnych i urazów sportowych. Żaden istotny obszar nie jest zaniedbany, a autorzy traktują czytelnika jako spójny styl pisania, dostarczając informacji, które często mogą być pomocne. Zdjęcia, wykresy i diagramy są znakomite. Na końcu każdego rozdziału znajduje się unikalna sekcja podsumowania słów kluczowych i pojęć . To urządzenie pozwala czytnikowi skanować zawartość rozdziału przed przeczytaniem bardziej szczegółowo. Ponadto, rozdziały zawierają doskonałe listy referencji i wybrane odczyty. To jest całkowicie profesjonalna praca.
Ponieważ jest tak obszerny, książka po prostu nie może osiągnąć dużej głębi we wszystkich dziedzinach. Na przykład, tylko dwie strony są poświęcone przedniemu więzadłu krzyżowemu przedniego stawu kolanowego. Kompromis w tej zwięzłości polega jednak na tym, że książka obejmuje jedną grupę tematyczną tak różnych, jak pseudoanemia, krwiak przegrody nosowej, strumień akustyczny i kostne zapalenie mięśni. Ten znakomity wkład w dziedzinę medycyny sportowej odzwierciedla ogromną inteligencję i energię, które weszły w jego powstanie. Należy do biblioteki każdego, kto aspiruje do opieki nad sportowcami.
Podtytuł drugiej książki, The School-Age Athlete, jest niesprawiedliwy dla jego redaktora. W rzeczywistości jest to doskonały, wszechstronny podręcznik dotyczący opieki sportowców w każdym wieku. Choć jego uwaga skupia się na zawodowym sportowcu w wieku szkolnym, jego przesłanie jest również ważne dla sportowców rekreacyjnych. Zgodnie z trendami w aktualnych podręcznikach medycyny sportowej, Reider zgromadził wiedzę i doświadczenie 53 autorów.
Książka jest podzielona na trzy sekcje, obejmujące trening i rehabilitację, urazy sportowe i określone sporty. Ostatnia sekcja określa tę książkę spośród innych, ponieważ każdy rozdział jest napisany przez ekspertów narodowych w danym sporcie. Rozdziały są dobrze napisane i mają charakter informacyjny i dotyczą gimnastyki, pływania, baseballu, baletu, zapasów, piłki nożnej, hokeja, koszykówki, siatkówki, biegania, piłki nożnej, tenisa i jazdy na nartach. Format jest przydatny dla lekarzy, terapeutów, trenerów i trenerów pracujących ze sportowcami w tych sportach Co więcej, w tej sekcji omówiono proste obrażenia, a szczegółowe problemy anatomiczne omówiono dokładniej w sekcji dotyczącej urazów sportowych. Takie podejście sprawia, że książka jest szczególnie cenna.
100-stronicowa sekcja otwierająca książkę jest znakomita i kompletna, zawierająca konkretne wskazówki i odniesienia do dalszego czytania. Rozdział dotyczący pomocy ergogenicznych i leków ma charakter informacyjny.
Podsumowując, jest to wspaniały podręcznik medycyny sportowej, zarówno aktualny, jak i autorytatywny. Głównie dlatego, że jest multidyscyplinarny, ma 700 stron i dlatego jest dość drogi. Niemniej jednak specjaliści od medycyny sportowej dobrze by to zrobili w swoich bibliotekach.
William W. Southmayd, MD
Longwood Orthopaedic Associates Chestnut Hill, MA 02167

[więcej w: tantum verde ulotka, kapoplastyka stawu biodrowego cena, sok z pomarańczy właściwości ]