Kiedy Prawo i etyka się zderzają – dlaczego lekarze biorą udział w egzekucjach ad 12

A świadczona pomoc medyczna służy przede wszystkim celom rządu, a nie potrzebom więźnia jako pacjentowi. Medycyna staje się narzędziem kary. Ręka komfortu, która łagodniej umieszcza IV, a dokładniej razy bolus potasu, jest także ręką śmierci. Nie możemy uciec od tej prawdy. Kodeksy etyczne wydają się słuszne. To prawda, która przekonuje mnie, że powinniśmy szukać legalnego zakazu udziału lekarzy i pielęgniarek w egzekucjach. A jeśli okaże się, że egzekucji nie można wówczas wykonywać bez, jak to sądzi sądy, niekonstytucyjnego bólu i okrucieństwa , kara śmierci powinna zostać zniesiona.
Nie jest jednak jasne, czy społeczeństwo, które karze najbardziej złych morderców z dożywotnim więzieniem, jest gorsze od tego, które karze je śmiercią. Ale społeczeństwo, w którym rząd aktywnie podważa podstawowe zasady etyczne praktyki medycznej, jest zdecydowanie gorsze. Rząd wykazał chęć wykorzystywania umiejętności medycznych przeciwko jednostkom na własne potrzeby – personel medyczny może asystować przy przesłuchaniach więźniów, na przykład umieszczać rury do karmienia ich siłą i pomagać w ich wykonywaniu. Wraz ze wzrostem umiejętności medycznych, zainteresowanie rządowe naszymi umiejętnościami wzrośnie. Zachowanie integralności naszej etyki nie może być ważniejsze.
Czterej lekarze i pielęgniarka, z którymi rozmawiałem, działali przeciwko długoletnim zasadom ich zawodów. Ich działania sprawiły, że nasze kodeksy etyczne skutecznie nie mają znaczenia w społeczeństwie. Trzeba jednak powiedzieć, że większość poważnie traktowała ich moralne obowiązki. Warto również zastanowić się nad tą prawdą.
Łatwe dla każdego lekarza lub pielęgniarki jest po prostu przestrzeganie zapisanych zasad. Ale każdy z nas ma obowiązek nie ślepo przestrzegać zasad i praw. W medycynie stoimy w obliczu konfliktów dotyczących tego, jakie są właściwe i najlepsze działania w różnych dziedzinach: ulga w cierpieniu dla śmiertelnie chorych, zapewnienie narkotyków dla pacjentów z przewlekłym bólem, wycofanie opieki nad osobami krytycznie chorymi, aborcja i egzekucje, żeby wymienić tylko kilka. Wszystkie są przedmiotem profesjonalnych zasad i regulacji rządowych, a czasami te zasady i przepisy będą błędne. Zostaniemy wtedy wezwani do dokonania wyboru. Musimy zrobić wszystko, aby mądrze i mądrze wybrać.
Czasami jednak będziemy w błędzie – jak sądzę, lekarze i pielęgniarki wykorzystują swoje uprzywilejowane umiejętności, aby umożliwić 844 zgony śmiertelnym zastrzykiem. Każdy z nas powinien być przygotowany na przyjęcie konsekwencji. Jednak w przeciwieństwie do doktora Musso, prawie wszyscy ci lekarze i pielęgniarki starali się ukryć swoje działania, aby nie ponieść konsekwencji. W ostatecznej analizie uważam, że właśnie to sprawia, że ich działania wydają się szczególnie kłopotliwe. Nie możemy ich winić za ich chęć ukrywania się. Ale nie możemy ich też podziwiać.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wywiad z Dr. Carlo Musso można usłyszeć na www.nejm.org.
Author Affiliations
Dr Gawande jest chirurgiem ogólnym i endokrynologiem w Brigham and Women s Hospital oraz adiunktem w Harvard Medical School i Harvard School of Public Health w Bostonie.

[hasła pokrewne: terapia czynnikami wzrostu, zoz ursynów, kwas moczowy badanie cena ]
[patrz też: cerumex, darsonval przeciwwskazania, dentysta na nfz kraków ]